Rozwój emocjonalny u dziecka – zapomniana strefa XXI wieku
Otoczenie a emocje
Podstawą prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka jest zdolność rozpoznawania i nazywania emocji, a także wyrażania ich w społecznie akceptowalny sposób. Niezastąpionym elementem rozwoju i edukacji w tej sferze jest postawa rodzica/opiekuna. Naszym zadaniem jest rozmowa z dzieckiem, pomoc w nazywaniu określonych emocji, okazywanie empatii i uczenie przyjmowania postawy empatycznej względem innych – dzieci i dorosłych. Niezwykle istotne w procesie edukacji emocjonalnej jest zezwolenie na doświadczanie i przeżywanie różnych emocji, tych dobrych i tych złych. Jako rodzic/opiekun nie możemy narzucać dziecku pozytywnych emocji w momencie, w którym doświadcza ono emocji negatywnych. Musimy przy tym zaakceptować, że negatywne emocje są częścią życia i bynajmniej nie świadczą o tym, że nie radzimy sobie w roli rodzica. Z drugiej strony, naszym zadaniem jest uświadamianie dziecku tego, że jego emocje i sposób ich wyrażania oddziałują na innych ludzi i mogą być dla nich krzywdzące.
Wyrażanie emocji w społecznie akceptowalny sposób
Największą trudność w edukacji emocjonalnej stanowi ukierunkowanie małego dziecka na społecznie akceptowalne sposoby wyrażania negatywnych emocji oraz uczenie go, jak sobie z nimi radzić. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się bujak drewniany dla dzieci, który pomaga dziecku opanować i wyciszyć negatywne emocje, jednocześnie stwarzając przestrzeń do ich wyrażenia w komunikacji werbalnej. Dzieci przedszkolne, zwłaszcza te najmłodsze, często nie do końca radzą sobie z wyrażaniem swoich potrzeb i chęci w sposób werbalny, a do tego są niecierpliwe, stąd szybko popadają w płaczy czy nawet histerię. Wyciszone mogą podjąć kolejną próbę komunikacji z rodzicem.
Dlaczego bujak tak świetnie działa?
Kołysanie, a w przypadku starszych dzieci bujanie, przynosi ukojenie i sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie. Otulone przyjemnym ruchem, jaki wcześniej odczuwały w łonie mamy dzieci zazwyczaj przestają płakać i marudzić. Starsze uspakajają się i wyciszają. Co ważne bujanie to dla dziecka nie tylko przyjemność, ale również dodatkowa stymulacja mózgu. Rytmiczne, jednostajne, relaksujące kołysanie pobudza układ przedsionkowy w mózgu, w efekcie czego wspomaga rozwój sensoryczny i koordynację – umiejętności, które w sposób bezpośredni wpływają na nastrój naszego dziecka podczas wykonywania różnych czynności dnia codziennego – od zabawy, przez naukę, po pomoc w obowiązkach domowych.