Od niemowlaka dziecko uczy się swojego ciała, a następnie przechodzi przez proces zmiany pozycji, co wiąże się między innymi z nauką utrzymywania równowagi. Te zmiany wymagają nie tylko rozwoju mięśni, ale również dojrzałości obszarów w korze mózgowej odpowiedzialnych za ruch oraz integracji wszystkich części ciała, zmysłów i funkcji koordynujących równowagę. Bujak GOOD WOOD wspiera ogólną sprawność fizyczną i jego zdolność do wykonywania wszelkich aktywności związanych z ruchem. Krótko mówiąc, bujak pomaga w mądry sposób wykształcać i poprawiać motorykę dziecka, co pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną dziecka.
Zastanawiacie się od jakiego wieku bujak będzie się sprawdzał? Otóż może on służyć dzieciom (i nie tylko) już od narodzenia. Poznajcie funkcje bujaka.
KOŁYSKA
Oczywistym zastosowanie bujaka jest funkcja kołyski. Na bujaku może bujać się mama z maleństwem, ale gdy niemowlak jest już większy można go kłaść samego.
Delikatne bujanie uspokaja, wycisza, pomaga ukoić płacz oraz usypia dziecko. Rytmiczne ruchy bujaka przypominają malcowi czas spędzony w brzuchu mamy – dlatego dzieci tak uwielbiają bujanie. Kołysanie w bujaku jest alternatywą dla bujania maleństwa w ramionach. Warto również wspomnieć, że bujanie ma pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka, a dokładnie – na układ przedsionkowy. Badania dowodzą, iż rytmiczne ruchy w przód i w tył odpowiednio stymulują układ przedsionkowy mózgu niemowlęcia, który odpowiedzialny jest za prawidłowe napięcie mięśni i postawę ciała, równowagę i umiejętność koncentracji, a dodatkowo wspiera także postrzeganie. Dzięki temu w przyszłości dziecko będzie lepiej się rozwijało.
Bujak jako BABY GYM – STELAŻ EDUKACYJNY
Kolejna funkcja bujaka dla najmłodszych to STELAŻ EDUKACYJNY – tzw. „baby gym”.
Dzięki szerokiemu rozstawowi płóz bujaka jest on stabilny i w żaden sposób nie będzie ograniczał ruchów maleństwa. Konstrukcja bujaka sprawia, że powstały z niego stelaż jest bezpieczny i wytrzymały, a jednocześnie nie jest przytłaczający. Kontrastowa, ale łagodna kolorystyka stelaża stymuluje wzrok maluszka, a możliwość zawieszenia na nim zawieszek zachęci niemowlaka do ruszania rączkami i nóżkami, co wpływa na rozwój jego motoryki.
Po co to wszystko? Dziecko od pierwszych chwil stawia na rozwój. Pierwsze ważne wyzwanie każdego maluszka to dosięgnąć do zawieszonej nad głową zabawki. Zadanie to wymaga ćwiczeń, setek prób aż do skutku. Wyciągnąć rączkę w odpowiednim kierunku, dosięgnąć wystarczająco daleko, trafić dłonią w zabawkę, w odpowiedniej chwili zamknąć dłoń i w końcu złapać upragnioną zabawkę. To dopiero praca! W tym czasie w mózgu dziecka powstaje trwały ślad – połączenie neuronalne, z którego dziecko będzie korzystać za każdym razem, kiedy będzie po coś sięgać.
Wierzymy, że mądre wspieranie rozwoju dziecka zamierzonego przez naturę jest najlepszą rzeczą, jaką można mu podarować. Dlatego powstało GOOD WOOD!