Dla małego człowieka zabawa jest tak naturalna, jak jedzenie czy spanie. To czynność, która jest bardzo ważna w rozwoju malucha – to poznawanie świata, mierzenie się z nim całym ciałem, wszystkimi mięśniami i zmysłami. Zabawką może stać się każda rzecz otaczająca małego człowieka. Będzie ona interesująca o tyle, o ile pozwoli młodemu eksperymentatorowi na odkrycie czegoś nowego. Zabawa ma służyć do doświadczania świata, zaspokajania rozmaitych potrzeb i opanowania konkretnej umiejętności. I właśnie tu z pomocą przychodzi Good Wood.
WYOBRAŹNIA
Bujak dla dziecka Good Wood może być okrętem na wzburzonej wodzie, statkiem kosmicznym, gniazdem pirackim, galeonem, niedostępnym więzieniem, wyścigówką, teatrem, ogromnym zamkiem… Zapewniam was, że dzieciaki nie będą miały problemu z wymyśleniem kolejnych fantastycznych zastosowań – one w naturalny sposób wyobrażają sobie nowe miejsca, pojazdy i skrytki. A ty? Pamiętasz swoje zabawy z dzieciństwa? Czy nie budowałeś bazy? Jestem pewna, że tak! Teraz już wiesz, że bujak może być idealnym stelażem dla takiej budowli. Co jeszcze można wykorzystać przy tego typu zabawach? Prawie wszystko! Przydadzą się poduszka, koc, materacyk, dywan i maskotki. Pomocne mogą się okazać także domowe sprzęty takie jak durszlak, drewniana łyżka, plastikowa butelka. A najlepsze, że wszystko jest pod ręką! A co z mieszkańcami naszej budowli? W zamkach zwykle mieszkają księżniczki, a statkami pływają straszliwi piraci. Na pewno doskonale wiesz, że dzieciaki uwielbiają się przebierać. Może masz w szafie stare ubrania, które będą mogły posłużyć za suknię królewny albo płaszcz groźnego korsarza?
RUCH
Inny rodzaj zabaw z wykorzystaniem Good Wood to wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne: bujanie się, kołysanie, balansowanie, wspinanie, zjeżdżanie, czołganie się. Do tego typu zabaw przyda się nie tylko bujak, ale również drabinka. Zabawy można wymyślać w nieskończoność. Z pomocą Good Wood stworzysz domowy plac zabaw dla dziecka i zaspokoisz jego potrzebę ruchu (dorośli też mogą się pobujać!). Codziennie możecie tworzyć zupełnie inny tor przeszkód. Oprócz naszego sprzętu przydadzą się poduchy, lina i kawałek podłogi. Ciekawą propozycją na wspieranie koordynacji ruchowej waszych pociech będą też wszelkiego rodzaju ćwiczenia z piłką, np. podrzucanie jej w trakcie bujania się czy strzelanie goli do bramki utworzonej z bujaka. To doskonałe wyzwanie dla starszaków, które rozpiera energia i potrzeba ciągłego ruchu.
SPRAWNE RĘCE
To nie koniec możliwości Good Wood. Dziecko nie tylko odczuwa potrzebę ruchu, ale też w naturalny sposób dąży do rozwoju zdolności manualnych. Dzieciaki chcą ćwiczyć sprawność paluszków i dlatego z przyjemnością sięgają po przedmioty codziennego użytku. Zabawa w porządki? Nic prostszego! Kawałek sznurka rozwieś między płozami bujaka, dodaj spinacze do bielizny, a maluch z przyjemnością rozwiesi pranie. Bujaki i blat tworzą idealny stolik dla małego artysty: można na nim stemplować, malować, rysować, wycinać, wyklejać, kolorować… Przy tego typu zabawach nie tylko wspieramy rozwój motoryki małej, ale również ćwiczymy kreatywność. Z całą pewnością przydadzą się wam kolorowe kartki, klej, nożyczki, mazaki, kreda, stare gazety czy farby.
JOGA
Inny, trochę bardziej stateczny pomysł na świetną zabawę i rozwój to joga. Joga z Good Wood będzie świetną zabawą nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Tu przyda się bujak i drabinka oraz (koniecznie!) wygodny strój. Joga to między innymi ćwiczenia rozciągające i oddechowe. Nie musisz być joginem, Wystarczy ci nasz poradnik (www.goodwoodpoland.pl/joga), w którym znajdziesz zdjęcia i opisy ćwiczeń, jakie dziecko może wykonać (samo lub z rodzicem). Niech to będzie wasz wspólny czas – chwile spędzone na budowaniu więzi, a przede wszystkim na DOBREJ ZABAWIE.
Maluch ćwiczy, a jednocześnie jest motylem, drzewem, wojownikiem… Używa wyobraźni. Pamiętaj, że dziecko nie musi przybierać perfekcyjnych pozycji – nic na siłę! Najważniejsze, by czerpało z naturalnych wewnętrznych zasobów radości. Bawcie się wspólnie, cieszcie się tym!
INTELEKT
Na koniec jeszcze parę słów o zabawie i jej wpływie na najmłodszych. Może nie jest to oczywiste, ale zabawa z bujakiem ma pozytywny wpływ także na zdolności intelektualne naszych dzieci. Dlaczego? W trakcie swobodnej zabawy dziecko uczy się wyznaczać sobie pewien cel (na przykład zdobyciu szczytu bujaka) i do niego dąży – w tej sposób kształtuje swoją wolę. Podejmuje decyzję, działa, a wreszcie osiąga to, czego chciało, zdobywając swój mały Mount Everest. To daje maluchowi radość i satysfakcję, kształtuje jego poczucie własnej wartości. Spędzając czas aktywnie (najlepiej na świeżym powietrzu, a gdy nie ma takiej możliwości, na przykład właśnie z bujakiem) dziecko dotlenia mózg. To pozytywnie wpływa na pamięć i zdolność koncentracji, a tym samym wspiera rozwój intelektualny.
Wiemy już, że bujak to świetny pomysł na zabawę. Wiemy, że zabawa to mała wielka rzecz i może mieć wspaniały wpływ na rozwój naszych dzieci. Gdybym jednak miała odpowiedzieć na pytanie, jak się bawić, odpowiedziałabym po prostu: „dobrze”! (Bo najważniejsza w tym wszystkim jest przecież radość).
Nasze propozycja zabaw z wykorzystaniem bujaka znajdziesz tutaj:
inspirownik
Radość w ruch!
– Magda