Bujak drewniany Good Wood okiem fizjoterapeuty i terapeuty integracji sensorycznej.
“W swojej pracy staram się, aby czas który, dzieci poświęcają na bardzo ciężkie ćwiczenia był dla nich przede wszystkim frajdą i formą zabawy. Nie lubię zwykłych żmudnych ćwiczeń wykonywanych na materacu od deski do deski. Doskonale rozumiem, że często, po szkole czy też po zajęciach wyrównawczych dzieciaki nie mają już siły. Dlatego staram się, żeby czas spędzony na rehabilitacji był dla nich odskocznią i ćwiczeniami w formie zabawy. Podczas zajęć rehabilitacyjnych i terapii integracji sensorycznej wykorzystuję różnego rodzaju sprzęt który umila dzieciakom czas i sprawia że podczas ćwiczeń wszyscy się nieźle bawimy.
Dziś chciałabym napisać o nowoczesnym drewnianym bujaku, który może być wykorzystywany w gabinetach rehabilitacyjnych, ale nie tylko.
Bujak drewniany GOOD WOOD to platforma balansująca, zjeżdżalnia, mini ścianka wspinaczkowa ale również stół kawowy czy też wieszak na zabawki dla niemowlaka. Wszystko zależy od tego co nam jest potrzebne do wykorzystania. Bujak został stworzony z myślą o dzieciach. Jest dopracowany pod każdym względem, zaczynając od designu, poprzez bezpieczeństwo dzieci i kończąc na jakości wykonania. Tu nic nie jest przypadkiem.
Wykorzystanie bujaka w terapii
W jaki sposób bujak może być wykorzystany podczas zajęć rehabilitacyjnych czy też terapii SI?
Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć z dzieckiem podczas zajęć ponieważ GOOD WOOD to:
BUJAK – świetne rozwiązanie dla przedszkolaków jak i starszych dzieci.
Gdy wnętrze bujaka wyłożymy miękkim materiałem można chwilę pokołysać w nim niemowlę, dzieci siedzące mogą się bujać dowolnie długo. Podczas bujania, inaczej mówiąc kołysania, stymulujemy układ przedsionkowy, część układu nerwowego, który wpływa na regulację napięcia mięśniowego, organizację uwagi. Bujanie to świetny sposób na wygaszanie niepokoju, regulację gospodarki hormonalnej, wpływa na mechanizm oddychania i wentylacji oraz układ krążenia i przemiany materii.
DRABINKA DO WSPINANIA – podczas wspinania pracują wszystkie mięśnie stóp, kończyn dolnych ale również całego ciała. Podczas wspinaczki dziecko uczy się jak odmierzać odległość, pracuje nad kolejnością ruchów i ich naprzemiennością.
PLATFORMA BALANSUJĄCA – zmusza ciało do pracy nad pełną koordynacją. Dziecko podczas zajęć musi rozbujać i utrzymać się przemieszczając rytmicznie naprzemiennie ciężar swego ciała. Podczas balansowania pracuje całe ciało dziecka, kształtując reakcje równoważne i czucie podłoża, orientację w przestrzeni i płynność ruchu.
W jakim wieku można wykorzystać bujak?
Bujak GOOD WOOD można wykorzystać w pokoju dziecka nawet tego najmłodszego.
Niemowlę – leżąc pod bujakiem może bawić się zawieszonymi na nim zabawkami.
Leżąc na plecach dziecko uczy się:
- przyjmować symetrię
- łączyć rączki w linii środkowej ciała
- obracać się na boki
- unosić miednicę
- łapać za kolanka / stopki
- obracać z pleców na brzuch
Starsze dziecko wspinając się i bujając:
- stymuluje układ przedsionkowy
- wzmacnia równowagę
- pracuje nad motoryką dużą, która jest niezwykle ważna w rozwoju dziecka
Motoryka duża to ogólna sprawność fizyczna człowieka i jego zdolność do wykonywania wszelkich działalności związanych z ruchem. Rozwój motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka. Jeśli przebiega bez zakłóceń jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo- ruchowej.
Dzięki bujakom Good Wood możemy stymulować rozwój motoryki dużej już od samego początku poprzez swobodny ruch i działania, dzięki którym poprawia się sprawność ruchowa ciała. Motoryka duża wpływa na rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
TEGO RODZAJU ĆWICZENIA POPRZEZ ZABAWĘ WPŁYWAJĄ NA ZMNIEJSZENIE POWSTAWANIA WAD POSTAWY, POMAGAJĄ W ICH LECZENIU I PRZEDE WSZYSTKIM ZAPOBIEGAJĄ IM.
Bujaki GOOD WOOD są świetnym rozwiązaniem do gabinetów rehabilitacyjnych jak również do zagospodarowania przestrzeni w domu.”
– Magda Zujewicz
Więcej na temat wpływu naszych produktów na rozwój dziecka przeczytasz tutaj: Aktywnosc-fizyczna-a-po-co-to